واژه ارث در معناي حقوقي آن رسيدن اموال منقول و غيرمنقول شخص متوفي به وراث آن شخص پس از تسويه بدهي و ديون شخص متوفي است.

نحوه گرفتن سهم الارث

در قوانين حقوقي کشور ما در هنگام فوت يک شخص قوانيني در جهت توزيع و تقسيم اموال وي به وراث آن شخص تنظيم شده است. در اين نوشتار از مجله دلتا به بررسي نحوه گرفتن سهم الارث مي‌پردازيم.


نحوه گرفتن سهم الارث


اگر طلبي از شخص متوفي وجود داشته باشد، قبل از اقدام به تقسيم ارث آن طلب بايد پرداخت و رضايت طلبکار جلب شود و يا اگر شخص متوفي داراي وصيت‌نامه‌اي تحت عنوان وقف بخشي از مال خود باشد، ابتدا وقف بايد انجام و سپس تقسيم ارث صورت پذيرد. مهريه زوجه نيز در صورت پرداخت نشدن آن در هنگام فوت شخص متوفي اگر توسط زوجه درخواست شود، جز ديون متوفي محسوب مي‌­شود که بايد پرداخت و بعد از آن تقسيم انجام شود. افراد بسته به رابطه‌اي که با شخص فوت شده دارند، در شرايط متفاوت و مقادير متفاوت از ارث سهم مي‌­برند.


نحوه گرفتن سهم الارث


نحوه تعلق ارث به افراد چگونه است؟  • در ارث زن و شوهر، اگر مرد فوت کند و زن از مرد فوت شده داراي فرزند نباشد يک چهارم اموال متوفي به وي تعلق مي­‌گيرد.

  • در صورتي که زن از مرد فوت شده داراي فرزند باشد يک هشتم اموال متوفي سهم الارث زن خواهد بود.

  • در صورتي که مرد داراي چند همسر باشد؛ و در زمان فوت زن ها در عقد دائمي وي باشند به هر يک از آن‌ها يک هشتم ارث شوهر تعلق مي‌­گيرد.

  • در صورتي که زن فوت کند، اگر داراي اولاد نباشد شوهر يک دوم از اموال وي را به ارث مي­‌برد.

  • در صورتي که فرزندي پيش از پدر خود فوت شود. از ارث پدري خود سهمي نمي­‌برد در نتيجه فرزندان وي نيز از ارث پدربزرگ خود محروم هستند، مگر در شرايط فقدان وراث از طبقات گفته شده؛ يعني اگر هيچ وارثي از طبقات ارث براي اموال متوفي وجود نداشته باشد، در اين صورت داراي سهم الارث خواهند بود.


اگر اموال موروثي در تصرف برخي وراث باشد، چه بايد کرد؟


پس از تقسيم اموال ما ترک بين وراث، اگر اموال منقولي که به يکي از وراث تعلق مي‌­گيرد، در تصرف وارث ديگري باشد، در اين صورت وارث اول که مال به او به ارث رسيده است مي­‌تواند دعوا خود را به طرفيت وارث دوم در رابطه با درخواست سهم الارث مطرح کند. اگر اموال غير منقولي که به يکي از وراث تعلق مي­‌گيرد در تصرف وارث ديگري باشد، در اين صورت وارث اول که مال به او به ارث رسيده است، مي‌­تواند دعوا خلع يد را مطرح کند.


پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با نکات حقوقي بيشتر مطلب مزايا تنظيم وصيت نامه را مطالعه کنيد.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها


قلعه ای در آسمان valasr-t تولیدوفروش سیستم های روشنایی ال ای دی کسب و کارها نام پسر اسم دختر تخفیف دونی دايره جامعي از اطلاعات هک گلد زولا شباهنگ مرکز پاکسازی پوست صورت