?


يکي از شروط لازم براي ازدواج دختران، وم کسب اجازه يا رضايت والدين (فقط پدر يا جد پدري) براي اين امر است.


اجازه پدر در ازدواج دوم دختر?


وم اجازه پدر براي ازدواج دختران موضوعي فقهي است که در قانون مدني نيز مورد پيش‌بيني قرار گرفته است. در اين نوشتار از مجله دلتا به بررسي وم اجازه پدر در ازدواج دوم دختر مي‌پردازيم.


اجازه پدر در ازدواج دوم دختر


به موجب ماده 1043 قانون مدني: نکاح دختر باکره، اگر چه به سن بلوغ رسيده باشد، موقوف به اجازه پدر يا جد پدري است و هر گاه پدر يا جد پدري بدون دليل موجه از دادن اجازه مضايقه کند، اجازه او ساقط و در اين صورت، دختر مي‌تواند با معرفي کامل مردي که قصد ازدواج با او را دارد و شرايط نکاح و مهريه که بين آن‌ها قرار داده شده است، پس از اخذ اجازه از دادگاه مدني خاص، به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام کند.


دختراني که باکره هستند و قبلا ازدواج نکرده‌اند، بايد از پدر يا جد پدري خود رضايت يا اجازه ازدواج گرفته باشند و در اين خصوص، تفاوتي نمي‌کند که دختران در چه سني باشند. کسب اجازه از پدر براي ازدواج دختران تنها در صورتي مورد نياز است که دختران دوشيزه يا باکره باشند. به همين دليل در صورتي که دختري قبلا يک مرتبه ازدواج کرده باشد، ديگر به لحاظ قانوني نيازمند کسب اجازه يا رضايت پدر براي ازدواج نيست.


پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با نکات حقوقي بيشتر مطلب پس گرفتن هداياي نامزدي چه شرايطي دارد؟ را مطالعه کنيد.


همچنين بخوانيد:


ازدواج دختر بدون اجازه پدر


شرايط ارث بردن زوجين از يکديگر


خروج زن متاهل از کشور چه شرايطي دارد؟


شرايط تملک نصف دارايي مرد پس از طلاق


 


با مجله حقوقي دلتا همراه باشيد


?


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها


brouilleur نیکان فرایند نواندیش بزرگترین تولیدکننده اسید سولفوریک-کلرید انجام پروژه دانشجویی عمران ( فولاد، بتن، راهسازی، Etabs ، تحلیل سازه ) طراحي سايت در کرج|طراحي وب سايت درکرج|آذران وب شعبه کرج|هاست داستان فروش های موفق در کسب و کار راه‌اندازی و مدیریت کسب و کار اینترنتی از صفر تا صد Dominique الکتروموتور "ســــــــــکوتـــ خفقــــــــانــ آور" شوريدگان معرفت