?


سرقت از منزل، بسته به جزييات پرونده ممکن است توسط قاضي، از نوع سرقت حدي يا تعزيري تشخيص داده شود.


مجازات سرقت از منزل?


به‌دليل وجود لوازم قيمتي، طلا، ارز و پول نقد سارقان همواره منتظر فرصت مناسب براي ورود به منازل هستند. اگرچه رعايت نکات ايمني، احتمال بروز اين نوع از سرقت را کاهش مي‌دهد، اما در مواقع بسياري سرقت از منازل اجتناب ‌ناپذير است. در اين نوشتار از مجله دلتا به بررسي مجازات سرقت از منزل مي‌پردازيم.


مجازات سرقت از منزل چيست؟


مطابق ماده 656 قانون مجازات اسلامي مرتکب سرقت از جايي که محل سکني يا مهيا براي سکني است، به حبس از شش ماه تا سه سال و تا 74‌ضربه شلاق محکوم مي‌شود.


اگر سرقت موجب آزار اهالي خانه باشد، حکم سارق چيست؟


اگر سارق، هنگام سرقت از منزل به هر نحوي که موجب آزار افراد داخل خانه شود، به حبس از سه ماه تا ده سال و شلاق تا 74 ضربه محکوم مي‌شود و اگر ‌جرحي نيز واقع شده باشد، علاوه ‌بر مجازات جرح به حداکثر مجازات مذکور محکوم مي‌شود.


مجازات جرم سرقت از منزل اگر مقرون به پنج شرط باشد، چيست؟


اگر سرقت در شب واقع شده باشد؛ سارقين دو نفر يا بيشتر باشند؛ يک يا چند نفر از آن‌ها حامل سلاح ظاهر يا مخفي بوده باشند؛ از ديوار بالا رفته يا حرز را شکسته يا کليد ساختگي به کار برده يا اين که عنوان يا لباس مستخدم دولت را اختيار کرده يا برخلاف حقيقت خود ‌را مامور دولتي قلمداد کرده يا در جايي که محل سکني يا مهيا براي سکني يا توابع آن است، سرقت کرده باشند؛ در ضمن سرقت کسي را آزار يا تهديد کرده باشند؛ در اين صورت مرتکب به پنج تا بيست سال حبس و تا 74 ضربه شلاق‌ محکوم مي‌شود.


مجازات سرقت از منزل?


براي ثبت شکايت سرقت از منزل چه بايد کرد؟


بعد از اطلاع از وقوع سرقت، با پليس 110 تماس بگيريد. براي بررسي اثر انگشت سارقان به هيچ وسيله‌اي در منزل دست نزنيد و جاي چيزي را تغيير ندهيد. بعد از اينکه پليس از صحنه وقوع جرم، گزارش تهيه کرد، به کلانتري محل زندگي خود مراجعه و ثبت شکايت کنيد. جزييات اموال مسروقه را به اطلاع پليس برسانيد. براي اثبات سرقت، لازم است ادله‌اي ارائه دهيد. اقرار سارق، شهادت شهود يا وجود ردي از سارق در منزل يا دوربين مداربسته از جمله ادله اثبات سرقت است. سپس به دادسرا مراجعه کنيد و شکايت کنيد. اگر در سرقت از منزلتان به کسي مشکوک هستيد، او را به عنوان مظنون براي تحقيقات بيشتر معرفي کنيد. گزارش پليس و ادله اثبات سرقت در پرونده شما ثبت مي‌شود. بعد از دستگيري سارق يا يافتن اموال مسروقه براي تشکيل جلسه دادگاه به شما اطلاع‌رساني خواهد شد.


پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با نکات حقوقي بيشتر مطلب مراحل پيگيري سرقت خودرو را مطالعه کنيد.


همچنين بخوانيد:


مجازات توهين به کارمند دولت


پرداخت ديه در تصادفات رانندگي


پس از يده شدن تلفن همراه چه کنيم؟


انتشار اسکرين شات چه عواقبي دارد؟


شرايط ارث بردن زوجين از يکديگر


 


با مجله حقوقي دلتا همراه باشيد


?


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها


Diane مبین سهرابی نکات آموزشی برنامه نویسی اندروید آذرنوشت... تولید و عرضه ی سینی های چوبی Steven سخت و ساده های زندگی من طراحی سایت تهران به همراه اراک کاملا حرفه ای سخن با ماه میگویم پری در خواب میبینم.... ساختمان صنعت